Odo pass
AKO ZÍSKAŤ ODO-PASS, NAČO SLÚŽI A KOMU SA POSKYTUJE ? ZÁNIK KONTROLNÝCH NÁLEPOK OD 1.7.2021.
AutoSystem-Bratislava-Kontrola-originality.jpg

Admin

Ako získať ODO-Pass?

Práve pracoviská kontroly originality (PKO) majú oprávnenie vyhotovovať Výpis z registra prevádzkových záznamov vozidiel tzv. ODO-Pass. Výpis vydáva aj samotný Register prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV), a to priamo prevádzkovateľovi vozidla.

Ak chcete získať takýto výpis, musíte poskytnúť PKO alebo RPZV elektronické osvedčenie o evidencii. To podlieha overovaniu. Okrem toho PKO musí zaznamenať aktuálnu hodnotu odometra a vykonať fotodokumentáciu. Všetko sa nahráva do RPZV.

Na overenie odometra máte dve možnosti. Buď pristavíte auto priamo na PKO alebo si zavoláte mobilné pracovisko, ktoré je vybavené prenosnou technikou. V takom prípade môže prísť pracovník napríklad priamo do autoservisu (alebo na iné dohodnuté miesto), kde skontroluje odometer a vytlačí vám výpis. Platný je vždy do vykonania nového zápisu údajov o vozidle v registri.

Neváhajte a rezervujte si rýchlo, lacno a jednoducho termín cez online rezervačný formulár na stránke www.auto-system.sk

Komu poskytuje kontrola originality ODO-Pass?

Výpis poskytujú pracoviská KO a poskytovatelia výpisu z RPZV len majiteľovi vozidla, ktorý ho môže zverejniť alebo zaslať záujemcovi o kúpu. Cena za výpis je 15 € s dph. Existenciu a obsah výpisu si možno overiť na www.rpzv.sk. Výpis alebo overovacie údaje by mali spotrebitelia požadovať vždy pred kúpou od prevádzkovateľa vozidla.

Môžem si overiť auto aj sám?

Množstvo informácií o vozidle sa dozviete aj priamo z internetu. Samozrejme, informácie nebudú v rozsahu, aký poskytuje kontrola originality, ale určite vám pomôžu.

Či už sa rozhodnete absolvovať kontrolu originality dobrovoľne, alebo vám ju uloží zákon, získate množstvo cenných informácií o vašom automobile. Predávajúci si absolvovaním kontroly originality zlepší vyjednávaciu pozíciu a môže za auto pýtať vyššiu cenu. Naopak kupujúci má väčšiu istotu, že nekupuje auto so zmenenou identitou.

Zrušenie kontrolných nálepok :

Kontrolné orgány ich od 1. júla už nevyžadujú a vedia si veci overiť priamo v online systéme .

Do platnosti totiž vstupuje novela zákona č. 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Schválenie zrušenia nálepiek o absolvovaní emisnej kontroly, technickej kontroly aj kontroly originality urýchlil minulý rok príchod korony.

Prevádzku aj vývoj Celoštátneho informačného systému technických kontrol (CIS TK) má na starosti Technická služba technickej kontroly vozidiel (TESTEK).

Prístup do online systému mali doteraz stanice technickej kontroly zadarmo, jeho vývoj a prevádzka bola hradená práve z nálepiek.

“Vďaka nálepkám bol prístup do systému a jeho používanie dosiaľ pre STK zadarmo, všetky náklady boli hradené z výnosu z predaja kontrolných nálepiek prevádzkovateľom STK. Od 1. 7. 2021 sa situácia mení, keďže sa nálepky rušia, zápis kontroly do systému sa bude spoplatňovať priamo,” uvádza TESTEK.

Autá, ktoré od 1. júla 2021 prejdú cez STK,EK,KO, už nedostanú nové nálepky a zároveň kontrolné orgány nebudú nálepky vyžadovať ani na ostatných autách.

Zaniká teda povinnosť mať tieto nálepky na čelnom skle.